Biuletyn Informacji Publicznej

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radzyniu Podlaskim

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radzyniu Podlaskim - informacje

Dane teleadresowe

Adres
Lubelska 5
21-300 Radzyń Podlaski
Powiat Radzyński
Fax
833527260
E-mail

NIP
538-16-25-365
REGON
030285634

Opis mapy

Dodatkowe informacje

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Radzyniu Podlaskim

telefon 506 834 261

 

Urząd pracuje codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

INFORMACJA NA TEMAT OBSŁUGI KLIENTA
W POWIATOWYM CENTRUM POMOCY RODZINIE ORAZ POWIATOWYM ZESPOLE DO SPRAW ORZEKANIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCINW RADZYNIU PODLASKIM

 
W związku  z rosnącą liczbą zachorowań spowodowanych koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo Państwa i Państwa Rodzin, zwracamy się z prośbą o ograniczenie osobistych wizyt w PCPR I PZDSOON w Radzyniu Podlaskim.

 

Niezbędną dokumentację dotyczącą prowadzonych postępowań mogą Państwo dostarczyć za pośrednictwem poczty na adres: UL. Lubelska 5, 21-300 Radzyń Podlaski lub platformy SOW.

 
Wątpliwości i pytania można zgłaszać telefonicznie lub poprzez pocztę elektroniczną.
 
Do Państwa dyspozycji pozostaje numer ogólny do urzędu 83 352 72 66, faks 83 352 72 60,  email pcpr.radzyn@pra.pl

Zachęcamy do załatwiania swoich spraw w urzędzie korzystając z usług elektronicznych.

 

 
W związku  z rosnącą liczbą zachorowań spowodowanych koronawirusem, w trosce o bezpieczeństwo Państwa i Państwa Rodzin, Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Radzyniu Podlaskim odwołuje na okres 14 dni tj do 30 marca 2020 roku wszystkie posiedzenia składów orzekających dotyczące wydania orzeczeń o niepełnosprawności i stopnia niepełnosprawności.

O terminach posiedzeń będziemy informowali po okresie kwarantanny

 

 

Powiat Radzyński z uwagi na szczególną sytuację spowodowaną rozprzestrzenianiem się coronowirusa COVID-19, uruchomił numery telefonów pod którymi mieszkańcy powiatu mogą otrzymać  specjalistyczne wsparcie, w tym pomoc psychologiczną:

SPZOZ w Radzyniu Podlaskim

Numer całodobowy:                       721-070-044

W godzinach od 8:00 do 18:00     601-706-995

W godzinach od 8:00 do 18:00     83 413-23-79

oraz

Wsparcie informacyjne PCPR w Radzyniu Podlaskim:

W godzinach od 7:30 do 15: 30     83 352-72-66

W godzinach od 15:30 do 19:00    506 834 265

 

SANEPID całodobowy 668 838 347

Szpital Zakaźny w Łukowie 25 798 20 00 w. 291 lub 292

 

 

PROGRAM FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił realizację programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” w ramach Modułu III tego programu wprowadzona została możliwość uzyskania pomocy finansowej w związku z wystąpieniem w Polsce, zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii.

 

Dla kogo jest ten program?
Adresatami pomocy w ramach Modułu III są:
1. osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności;
2. dzieci i młodzież niepełnosprawna posiadająca aktualne orzeczenie o niepełnosprawności wydane przed ukończeniem 16. roku życia,

a jednocześnie są:

1. uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;
2. uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
3. podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej;
4. podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
5. uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorcza PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
6. pełnoletnimi (od 18. do 25. roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim;
7. pełnoletnimi (od 18. do 24. roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, funkcjonujących na podstawie ustawy Prawo oświatowe.
Pomoc finansowa w ramach Modułu III udzielana jest osobom niepełnosprawnym, które na skutek wystąpienia zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii utraciły, w okresie od dnia 9 marca 2020 roku do dnia 4 września 2020 roku, możliwość korzystania (przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych) z opieki świadczonej w placówce rehabilitacyjnej. Pomoc ta udzielana jest w formie dofinansowania kosztów związanych z zapewnieniem opieki w warunkach domowych.

Wysokość pomocy
Wysokość pomocy wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną, z tym że okres, na jaki może zostać przyznane świadczenie, nie może być dłuższy niż 3 miesiące. W każdym z miesięcy, wykazanych we wniosku o przyznanie świadczenia w ramach Modułu III, musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych.
Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Wnioski o przyznanie świadczenia w ramach Modułu III składane są do realizatora programu (PCPR w Radzyniu Podlaskim) w trybie ciągłym, jednakże nie później niż do dnia 4 września 2020 roku.
W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób.
Przyjmowanie wniosków rozpoczyna się od 10 kwietnia bieżącego roku i trwa w trybie ciągłym do dnia 4 września 2020 roku
Wnioski poprzez System Obsługi Wsparcia
Wnioski należy składać poprzez System Obsługi Wsparcia (system SOW) finansowanego ze środków PFRON
W przypadku braku możliwości skorzystania z Systemu SOW dopuszczalny jest inny sposób złożenia wniosku (np. osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie). W takim przypadku wzór wniosku należy pobrać ze strony Funduszu. (do pobrania tutaj)
Rekomendujemy składanie wniosków przez system SOW – w obecnej sytuacji to najbezpieczniejsze rozwiązanie: bez wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier.

Ważne
Możliwość złożenia wniosku w systemie SOW mają również osoby, które nie posiadają profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, wystarczy założyć konto w systemie.
Dzięki SOW możliwe jest załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu na każdym jej etapie:
· wypełnienie i złożenie wniosku,
· dokonanie ewentualnych uzupełnień,
· uzyskanie informacji o przyznaniu dofinansowania.
Korzystając z bezpłatnego systemu SOW, można złożyć elektroniczny wniosek przez Internet również w dzień wolny od pracy, przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku, nawet jeśli urząd pracuje tylko zdalnie.
Szczegółowe informacje dotyczące programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” dostępne są pod adresem: www.pfron.org.pl – zakładka „O Funduszu – Programy i zadania PFRON – Programy realizowane obecnie” .
Realizatorem Programu PFRON -Moduł III zgodnie z uchwałą Nr 43/20 Zarządu Powiatu w Radzyniu Podlaskim z dnia 20 kwietnia 2020 roku jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Radzyniu Podlaskim.
tel. kontaktowy 83 352 72 66

Serdecznie zachęcamy do skorzystania z możliwości złożenia wniosku w formie elektronicznej bez wychodzenia z domu przy pomocy portalu SOW PFRON

Z systemu SOW możesz skorzystać wchodząc na stronę: sow.pfron.org.pl .

 

 

 

 

 

 

 

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji:
Karczewski Grzegorz
Data wytworzenia informacji:
29-03-2021
Osoba wprowadzająca informację:
Karczewski Grzegorz
Dodano do BIP dnia:
29-03-2021 10:38:53